23 Sıra Numaralı Proje

Sokak Çarşıları, Çok amaçlı yeşil alanlar, Meydanlar.

Bir kentin hafızası meydanlarıdır. İnsanlar, meydanlarda buluşur, bir araya gelir; Karşılaşmalar, buluşmalar, bir arada durmalar ve daha nice anlar burada, meydanların sessiz tanıklığında gerçekleşir. Kentin yaşayan hafızası, sessiz tanıkları ve sahnesidir Meydan’ı. Bakırköy Meydanı belki de bunun en iyi örneklerinden biridir.

Bakırköy Meydanı’nın 24 saat yaşayarak kentliye gece-gündüz ev sahipliği yapması için, mevcut meydan genişletilmiş yeşil meydan ile bütünleştirilerek, birbirini besleyen sert ve yumuşak peyzaj arasındaki denge kurulmuştur. Mevcut meydan, toplanma, bir araya gelme, karşılaşma, kavuşma, anma ve miting gibi ihtiyaçlara karşılık verirken; yeşil meydan dinlenme, oturma, sosyal faaliyetler gibi ihtiyaçlara zemin sunar. Bakırköy halkının genel yaş dağılımı düşüldüğünde ağaçlar ve yeşil alan ile kurgulanan yeşil meydan yaşlı halka nefes alacakları, amfide dinlenip vakit geçirecekleri, kamusal wclere ulaşacakları bir alan olacak; gençlere ise çalışma, toplanma bir arada sosyalleşme için bir düzlem sunacaktır. Her yaş grubunu bir araya getirecek bu alan meydanın sosyal bağlacıdır.

Meydana çeper olan kolon sistemi ve heykeltıraş Prof.Tamer Başoğlu tarafından yapılan Atatürk heykeli birer kolektif bellek ürünüdür. Hafızada yer edinen bu bellek değerin alanda korunması önerilmiş ve köklü Bakırköy Tarihi’nin, önemli an ve anılarının anlatılacağı bir kılavuz tarih çeperi ile desteklenmiştir.

Aktif bir ticaret caddesinin en temelinde kullanıcı konforu, nitelikli açık alan, görsel bir düzen ve çekicilik, sokakta sanat gibi bileşenler yer almalıdır, bu doğrultuda yer altı çarşının üzeri açılarak iki çarşının güçlerini birleştirmesi önerilmiştir. Tüm cadde bir Açıkhava avm olarak çalışarak kentliye temiz hava, gün ışığı, yeşil alan, oturma dinlenme alanları sunarak konforlu bir ticaret vadeder. Cephe iyileştirme ile düzenli bir tabela sistemi, üst örtüler ile gölge alanlar, aydınlatma sistemi ile güvenli ve canlı bir alışveriş caddesi tasarlanmıştır.